Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Nieśmiałość – kilka recept jak nad nią pracować
Nieśmiałość i niska samoocena utrudniają życie wielu osobom. Zwykle pozytywniej odbieramy osoby uśmiechnięte, przebojowe, kontaktowe. Wydaje się nam, że mają w życiu wszystko, że wszystko mogą mieć. Umiarkowana pewność siebie jest przyciągająca. Oczywiście nie można mylić jej z nadmierną wiarą w siebie i nonszalancją, ale swoboda w towarzystwie i uśmiech to powszechnie bardzo pożądane cechy. Osoba nieśmiała nie tylko ma problem z nawiązaniem nowych relacji, ale także wrażenie, że przez brak przebojowości odbierana jest jako zahukana i nieatrakcyjna, co jeszcze bardziej blokuje ją w kontaktach z otoczeniem.
Nie chcemy, żebyście udawali kogoś, kim nie jesteście czy na siłę zaczęli brylować w towarzystwie. Warto jednak pracować nad tymi cechami, które powodują nasz dyskomfort.
Jak pracować nad pewnością siebie? Jak w siebie uwierzyć?
- warto pamiętać o tym, że większość osób ma tendencję do umniejszania sobie, samokrytyki, która nie buduje, a niszczy nasze poczucie wartości. Warto być sobie przyjacielem i skupiać się na tych cechach, które w sobie lubimy. Jeśli nie przychodzą nam do głowy automatycznie to znak, że czas zastanowić się nad sobą i stworzyć w głowie listę swoich plusów. Jeśli nawet nie jesteśmy konsekwentni, to być może mamy wiele kreatywnych pomysłów. Nasza figura nie jest idealna, i dobrze. Nikt jak my nie umie wypiekać. Może nie jesteśmy super przebojowi, ale umiemy dbać o relacje, które już zbudowaliśmy. Zastanów się co w sobie lubisz!
- więcej pewności siebie. Ok., ale jak? Po pierwsze, nie zakładaj, że to co mówisz, nie jest interesujące dla innych. Postaraj się czasem włączyć w dyskusję w towarzystwie. Pochwal siebie za to. Metoda małych kroków jest skuteczna. Warto starać się przełamywać swoje słabości. Nikt nie każe Ci od razu przeprowadzić wykładu dla 100 osób, ale zabranie głosu podczas „burzy mózgów” w firmie – dlaczego nie? Czy wszyscy w Twoim towarzystwie to lwy salonowe? Bądź też dla siebie wyrozumiała. Wcale nie musisz być pod każdym względem idealna, pomyłki zdarzają się każdemu.
- naucz się znosić krytykę. Oczywiście jest różnica jeśli ktoś nazwie Cię głupim, a powie, że coś było nie do końca przemyślane. Nigdy nie pozwól nikomu Tobą pomiatać, ale też pamiętaj, że nie każda krytyka jest wymierzona personalnie w Ciebie. Przyjaciółka zauważa, że nie masz w domu herbaty? Jesteś pewna, że te słowa mają Ciebie zranić? Nie wyolbrzymiaj problemów.
To zaledwie kilka zasadach, ale warto je wprowadzić w życie i obserwować zmiany, które w Tobie zajdą.
Redakcja Przeznaczeni.pl