Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
6 wskazówek jak znaleźć miłość
Będąc singlem zapewne wiesz, że znalezienie odpowiedniego partnera to nie lada wyzwanie. Im dłużej szukasz miłości, tym częściej w twojej głowie pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości i pytania. No bo jak to jest, że inni ludzie znajdują sobie nowych partnerów, a ty nadal nie możesz spotkać nikogo właściwego? Gdzie ci inni szukają partnerów? Kogo szukają? Jak szukają? Nie istnieje chyba na świecie nikt, kto znałby odpowiedzi na wszystkie te pytania. Mimo, to istnieją pewne wskazówki, które mogą znacznie pomóc nam w poszukiwaniach. Rozważ więc poniższe punkty, a być może unikniesz rzucania sobie kłód pod nogi.
#1 Czy wiesz czego chcesz?
Czy szukasz jedynie przyjaźni? Czy szukasz partnera/partnerki do dłuższego związku? A może szukasz męża/żony? Podstawowa sprawa to szczerość wobec samej/samego siebie. Inaczej bowiem szukamy partnera do krótkotrwałej relacji, a inaczej do długotrwałego związku. Innych cech charakteru pożądamy. Niektóre badania wskazują, że w krótszych relacjach „przeciwieństwa się przyciągają”, natomiast ludzie podobni do siebie mają tendencję do wiązania się w długotrwałe związki. To pokazuje, że poszukiwanie krótkotrwałych związków, które potem mogą się przerodzić w te długotrwałe, nie koniecznie musi być dobrym pomysłem. Czego więc tak naprawdę chcesz?
#2 Czy jesteś gotowa/gotowy zainwestować?
Nie oszukujmy się, związek wymaga inwestycji. W zasadzie każda relacja międzyludzka – krótsza czy też dłuższa, wymaga od nas pewnych inwestycji. Inwestycji różnego rodzaju:
Pieniędzy – randki mogą być kosztowne.
Czasu i energii – znalezienie partnera wymaga poświecenia sporej ilości czasu na rozmowy, spotkania, poszukiwania. To wszystko pochłania również twoją energię.
Przede wszystkim jednak inwestycji emocjonalnej – nie oszukujmy się, poznawanie nowych ludzi, nawiązywanie znajomości i próby budowania relacji często mogą wiązać się z rozczarowaniami, poczuciem odrzucenia. A to boli. Czasem nawet bardzo. Jednak bycie otwartą i wrażliwą jest niezbędne przy budowaniu zaangażowania i relacji.
Czy jesteś więc na to gotowa?
#3 Czy znasz wartość siebie jako potencjalnej partnerki/partnera?
Poznanie swojej wartości jako potencjalnej partnerki może być trudne, jednakże ogólnie rzecz biorąc bardziej ugodowe kobiety są nieporównywalnie bardziej „pożądane” przez mężczyzn. Jeżeli nie jesteś pewna co masz do zaoferowania drugiej osobie, warto jest dokładniej się sobie przyjrzeć i zastanowić.
#4 Czy dałaś/dałeś sobie szansę na rozwój?
Samorozwój to coś czego nie należy lekceważyć, ani nie doceniać. Szukaj więc, próbuj nowych rzeczy, bądź bardziej otwarta na nowe doświadczenia – to wszystko uczyni cię ciekawszą, różnorodną, poszerzy ci horyzonty i umiejętności. To zaś może zaowocować większą samoświadomością i uczynić cię ciekawszą dla potencjalnego partnera.
#5 Czy masz przyjaciół, którzy są gotowi ci pomóc?
Ludzie dookoła ciebie, twoi przyjaciele mogą okazać się bardzo pomocni gdy szukasz miłości. Mogą np. pomóc ci przełamać lody i umożliwić rozmowę z kimś kto ci się spodobał. Być może mają wśród swoich znajomych jakiś potencjalnych partnerów i mogą ci umożliwić ich poznanie. Poinformuj więc swoich przyjaciół o swoich poszukiwaniach i zjednoczcie wspólnie siły.
#6 Czy umiesz trzymać się swoich standardów dotyczących związków?
Niektórzy ludzie boja się być sami, niektórzy zaś boją się, że mogą stworzyć niesatysfakcjonujący związek. Lęk przed samotnością, może powodować, że zadecydują się na związek nawet z mało atrakcyjnym lub niedojrzałym emocjonalnie partnerem. Bycie tzw. singlem może być jednak wyzwalające i wzmacniające. Powstrzymanie się od wchodzenia w związki, które nie odpowiadają twoim wymaganiom może być trudnym, ale mądrym rozwiązaniem.
Pamiętaj, że poszukiwania odpowiedniego partnera, zwłaszcza do długoterminowego związku, mogą być długie i żmudne. Jednakże, im więcej dowiadujesz się o sobie i pracujesz nad sobą, tym może być ci łatwiej. Powodzenia!
Adriana Cylwik – jako terapeutka relacji pomaga ludziom znajdować miłość i tworzyć udane związki. Uczy również budować udane relacje międzyludzkie, zdrowe poczucie własnej wartości, żyć w harmonii i równowadze pomiędzy pracą a życiem zawodowym.
Z zawodu psycholożka i psychoterapeutka. Autorka bloga zajmującego się związkami i relacjami > Hakerka Miłości.
Prowadzi też gabinet psychologiczno-terapeutyczny > Hope – Rozwój i Terapia W ramach swoich działań prowadzi psychoterapię, konsultacje psychologiczne, terapię relacji, autorskie warsztaty oraz e-kursy.