Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Kłótnie w związku – najczęstsze schematy kłótni
Nawet kiedy jesteśmy szaleńczo w sobie zakochani, życie stworzy sytuacje, kiedy relacja zostanie wystawiona na próbę. Reakcje na kłótnie najlepiej weryfikują czy para umie się porozumiewać czy jeszcze musi dopracować sposób komunikacji, zwłaszcza ten, któremu towarzyszą silne emocje.
Jak przejść przez burzę bez zbędnego ranienia się? Najczęstsze schematy kłótni opracował John Gray. Nazwał je zasadą 4 u.
1) UDERZENIE – w czasie kłótni często wypowiadamy słowa, których bardzo żałujemy. Negatywne emocje sprawiają, że nie kontrolujemy swoich słów i nasz dialog przypomina walkę. Podnosimy ton głosu, krzyczymy. Takie zachowania i słowa na długo pozostają w podświadomości, co osłabia zaufanie partnerów wobec siebie. Relacja traci na bliskości i wzajemnym szacunku.
2) UCIECZKA – jest to schemat przeciwstawny do uderzenia, ale równie szkodliwy. Ucieczka to przede wszystkim unikanie rozmowy, udawanie, że problem nie istnieje. Liczenie na to, że pominięcie go sprawi, że sam zniknie. Niestety omijanie konfrontacji nie sprawi, że problem zniknie. Wręcz przeciwnie – duszone emocje zwykle wracają w wzmocnionej formie. W kłótni oczywiście ciężko o tym pamiętać, ale każdy problem, czy też niedomówienie można wytłumaczyć na spokojnie.
3) UDAWANIE – jest to jedna z form ucieczki, udajemy że nie ma problemu. Zakładamy maski, że wszystko jest porządku mimo iż wewnętrznie czujemy, że cierpimy. Jest to typowe zachowanie dla osób mało odważnych, którzy boja się mówić o swoich uczuciach.
4) ULEGANIE – „to wszystko moja wina”. Branie całej winy na siebie, dla świętego spokoju, wtedy kiedy wiemy, że wina leży po obu stronach nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak z jakiegoś względu (przeważnie wiąże się to ze strachem związanym ze stratą drugiej osoby) bierzemy winę na siebie. To krótkoterminowe rozwiązanie..
Kłótnie w związku są potrzebne. Mówienie o swoich emocjach, także tych złych, podzielenie się nimi z partnerem, może związek wzmocnić. Warto jednak na rozmowę wybrać odpowiedni moment i starać się panować nad emocjami.
Redakcja Przeznaczani.pl