Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Chorobliwa zazdrość – jak poradzić sobie z zazdrosnym partnerem?
Chorobliwa zazdrość – jak poradzić sobie z zazdrosnym partnerem? To trudne pytanie prędzej, czy później pojawia się w głowach wielu kobiet mierzących się z przesadną zazdrością ukochanego. O ile odrobina zazdrości w związku nie jest niczym złym, a czasem nawet jest czymś pożądanym, to chorobliwa zazdrość partnera potrafi nie tylko zepsuć związek i doprowadzić do rozstania, ale także skutecznie zaszkodzić samoocenie kobiety i jej psychice.
Delikatna zazdrość może być dowodem na uczucie partnera, potrafi także dodawać pewności siebie kobiecie i sprawić, że czuje się ona jeszcze bardziej atrakcyjna. Jednak chorobliwa zazdrość w związku nie jest już niczym dobrym – takie emocje utrudniają życie obu stronom i wyniszczają nie tylko związek, ale często także każdego z partnerów. W wielu przypadkach takie zachowania mają podłoże we własnej, niskiej samoocenie, w kompleksach, a także w niepewności swoich uczuć względem drugiej osoby, czy potrzebie kontrolowania.
Chorobliwa zazdrość – objawy
Chorobliwa zazdrość może się przejawiać na różne sposoby, jednak wszystkie sprowadzają się do jednego: bezpodstawnych podejrzeń partnerki o zdradę – już dokonaną, albo mająca się dokonać – a także o to, że zamierza ona odejść. Zazdrosny partner utrudnia normalne życie i funkcjonowanie nie tylko swojej partnerce, ale także sobie, często zachowuje się irracjonalnie. Taka osoba nie kieruje się logiką – zazwyczaj kierują nią przekonanie, że jest zdradzana oraz okłamywana i żadne argumenty do niej nie trafiają.
Objawy zazdrości mogą się przejawiać nie tylko w awanturach – człowiek chorobliwie zazdrosny potrafi naruszać prywatność swojej partnerki i czytać jej korespondencję w komunikatorach, , sprawdzać telefon, a nawet ograniczać jej wolność: szpiegować ją, śledzić, czy zakazywać kontaktu z niektórymi osobami. Do tego najczęściej dochodzą także szantaże emocjonalne, oskarżenia, a nawet obrażanie. Takie zachowanie najczęściej prowadzi do rozstania – chorobliwa zazdrość partnera prowadzi do ciągłych kłótni i zdecydowanie niszczy zaufanie.
Chorobliwa zazdrość partnera – jak sobie z nią radzić?
Chorobliwa zazdrość w związku i jej objawy nie zawsze pojawiają się od razu. Zdarza się tak, że dopiero po jakimś czasie z partnera „wychodzi” drugie, nieprzyjemne oblicze. Wystarczy najmniejszy impuls, aby wzbudzić w nim falę złości i przekonanie, że na pewno jest zdradzany, przy czym nie docierają do niego żadne tłumaczenia – np., że wróciłaś do domu 10 minut później, bo były straszne korki lub spóźnił się twój autobus. Dla chorobliwie zazdrosnego partnera będzie jasne, że przyprawiasz mu rogi – niezależnie od tego, czy naprawdę jesteś winna, czy nie.
A zatem, czy istnieje jakiś sposób, żeby poradzić sobie z chorobliwą zazdrością w związku? I jak radzić sobie z partnerem, który ma problem z zazdrością? Na szczęście, chorobliwa zazdrość to coś, z czym da się walczyć – warunkiem jest zdawanie sobie sprawy z powagi sytuacji i chęć zmiany. Jeśli więc czujesz, że ten problem dotyczy także twojego partnera i waszej relacji – zapoznaj się z poniższymi radami, które pomogą ci zrozumieć, jak go rozwiązać, odzyskać spokój i odbudować związek.
Pierwszym i najważniejszym krokiem do zmiany są szczere chęci twojego partnera do walki z własnymi emocjami
Objawy zazdrości, jakie wykazuje, to często tylko wierzchołek góry lodowej, pod którym skrywają się poważniejsze zaburzenia. Brak wiary w siebie, czy kompleksy to problemy, z którymi pomoże się zmierzyć psycholog.
Szczera rozmowa z partnerem
Chorobliwa zazdrość w związku często niechybnie prowadzi do rozstania. Jeśli więc twój partner przejawia takie zachowania – zacznij od szczerej rozmowy z nim. Wyjaśnij, że ma problem, który można, a nawet należy leczyć, i że wspólnie możecie się z nim uporać. Musisz mu uzmysłowić, że jego zachowanie jest destrukcyjne dla was obojga i bardzo szkodzi waszej relacji. Jest szansa, że jeśli naprawdę mu na tobie zależy, to będzie chciał nad sobą pracować.
Pomoc terapeuty
Chorobliwa zazdrość to bardzo złożony problem, którego raczej nie rozwiążemy samodzielnie. Najlepszym pomysłem będzie więc szukanie pomocy u psychoterapeuty – razem, jako para lub terapia indywidualna dla partnera.
Nie szukaj winy w sobie
Jeśli wiesz, że nie masz sobie nic do zarzucenia i jesteś uczciwa wobec partnera – nie zadręczaj się i nie obchodź się z nim jak z jajkiem. Objawy zazdrości często są całkowicie bezpodstawne, a partner potrafi rzucać oskarżenia z byle powodu. Bycie pod ciągłym nadzorem i ciągłe zarzucanie nieuczciwości może się odbić negatywnie na twoim stanie psychicznym – dlatego pamiętaj, że (jeśli jesteś fair) wina nie tkwi w tobie, tylko emocjach twojego partnera, z którymi musicie sobie poradzić.
Szukanie przyczyny
Chorobliwa zazdrość w związku nie jest przyczyną samą w sobie, a jedynie wynikiem głęboko skrywanych emocji. Poza niską samooceną, czy kompleksami może mieć podłoże także w przykrych doświadczeniach z przeszłości. Zazdrosny partner może podświadomie kryć urazę i strach przed zdradą, jeśli w przeszłości sam został zdradzony lub oszukany. Mogło to spowodować uraz psychiczny i strach przed zaufaniem komukolwiek, a także „oczekiwanie”, że taka historia prędzej, czy później się powtórzy. W takim przypadku dotarcie do głębi problemu i jego prawdziwych przyczyn może być już wielkim krokiem do poradzenia sobie z nim. Zdarza się, że chorobliwie zazdrosny partner, w momencie, gdy zrozumie przyczyny swojej zazdrości, sam potrafi sobie z nią poradzić. Są to dość rzadkie przypadki ale jak najbardziej możliwe.
Podbudowanie ego
Chorobliwa zazdrość partnera może mieć przyczyny w jego niskiej samoocenie i strachu przed tym, że wszyscy inni są od niego lepsi, przystojniejsi, mądrzejsi i bardziej atrakcyjni. Taka osoba boi się, że w każdej chwili może przez to stracić partnerkę i w każdym mężczyźnie widzi zagrożenie. Jeśli to jest przyczyną chorobliwej zazdrości w waszym związku, możesz spróbować pokazać partnerowi, że dla ciebie jest on idealny. Pomóż mu uwierzyć w to, że nie interesują cię inni faceci, bo to jego kochasz i z nim chcesz być. Taki lęk może być głęboko zakorzeniony i przekonanie ukochanego prawdopodobnie nie będzie łatwe, ale warto spróbować. Może jeśli partner poczuje się pewniej, to jego zachowanie także ulegnie poprawie.
Odrobina zazdrości potrafi podgrzać emocje w związku, dodać lekkiej pikanterii i przypomnieć o tym, ile znaczymy dla partnera
Jednak granica między subtelną zazdrością, a tą przesadną jest bardzo cienka. Chorobliwa zazdrość w związku działa prawdziwie destrukcyjnie – partner, który ma ograniczoną wolność, jest bez przerwy obserwowany, pilnowany i oskarżony może poczuć się w związku jak w więzieniu i całkowicie stracić poczucie bezpieczeństwa, a nawet miłości względem partnera.
Musisz pamiętać o tym, że objawy zazdrości nie zawsze muszą być widoczne od razu, na początku związku – czasem mogą pojawić się zupełnie nagle, wystarczy jeden impuls. Jeśli więc zachowanie twojego partnera cię niepokoi, przyjrzyj mu się uważnie i upewnij się, czy to już chorobliwa zazdrość. W razie potrzeby nie bój się więc szukać pomocy – jeżeli partner wyrazi chęć zmiany, istnieje spora szansa, że uda wam się rozwiązać problem i uratować wasz związek.