Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Co to jest empatia?
Co to jest empatia? Każdy pewnie nie raz słyszał to słowo, ale co ono tak właściwie oznacza? Otóż empatia jest to zdolność do rozpoznawania i współodczuwania stanów psychicznych i emocjonalnych drugiej osoby. Znacząco ułatwia nam zrozumienie innych ludzi. Postawienie się w czyjejś sytuacji, próba zrozumienia toku myślenia oraz uczuć ułatwia kontakty międzyludzkie i jest bardzo ważna we wszelkich interakcjach społecznych.
Gdy zastanawiamy się, co to jest empatia, często mylnie określamy ją jako współczucie. Są to jednak dwie zupełnie różne rzeczy – człowiek empatyczny potrafi przyjąć uczucia i sposób myślenia innej osoby, zaś współczujący przeważnie czuje się „wyżej” nad tym, komu współczuje. Empatia kształtuje się w nas już we wczesnych latach, a wpływ na nią mogą mieć np. relacje z rodzicami z dzieciństwa oraz środowisko, w którym dorastamy.
Stawiając sobie pytanie: „co to jest empatia?” spotykamy się również z określeniem inteligencji emocjonalnej. Zdolność do empatii rozwija się w nas wraz z wiekiem. Już jako małe dzieci potrafimy dostrzec emocje innych ludzi, jednak zdarza się, że nie u każdego umiejętność empatii się rozwinie. Jej brak może znacząco utrudniać relacje oraz interakcje z innymi – brak zrozumienia dla decyzji bliskich nam osób, ich uczuć, lęków i obaw, albo radości z sukcesów, czy smutku po porażkach sprawia, że ciężej nam wspierać, doradzać, a nawet dzielić swoje przemyślenia z innymi.
Empatia – co to jest i jaki ma wpływ na związek?
Co to jest empatia? To bardzo ważny element w każdym związku, który potrafi umocnić relację. Zdolność empatii pozwala nam skuteczniej zrozumieć naszych bliskich, dzięki temu, że potrafimy postawić się w ich sytuacji i w pewnym sensie poczuć to, co oni. Często ta cecha okazuje się kluczowa – również w sytuacji, gdy dopiero poszukujemy drugiej połówki, podświadomie szukamy w niej umiejętności właśnie współodczuwania.
Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, co to jest empatia – warto to przedstawić w ten sposób: w związku każdemu z nas zależy na tym, by być jak najlepiej zrozumianym oraz mieć świadomość, że nasze potrzeby, emocje i uczucia są dla drugiej osoby ważne i przede wszystkim jasne. Daje nam to też poczucie bezpieczeństwa i pewność, że możemy się uzewnętrznić przed ukochanym lub ukochaną, bez obaw o reakcję. Zdolność do empatii bez wątpienia więc zbliża do siebie dwie osoby i sprawia, że dużo łatwiej jest im się ze sobą porozumieć.
Każdy marzy o tym, by jego związek był szczęśliwy i pełen miłości. I tutaj wielką rolę odgrywa właśnie empatia. Co to zmienia w relacji? Otóż pomaga nam tworzyć atmosferę, o jakiej marzymy. Empatia, czyli współodczuwanie, sprawia, że potrafimy nie tylko dzielić się z partnerem swoimi emocjami, ale także doskonale go rozumieć, nie oceniać i nie krytykować. Ma to wielkie znaczenie, również w kwestii zaufania. Człowiek empatyczny sprawia, że jego partner lub partnerka czuje się swobodnie i bezpiecznie w relacji i wie, że zawsze może liczyć na psychiczne wsparcie.
Co to jest empatia w związku? Czy jest potrzebna?
Aby jak najlepiej zrozumieć, co to jest empatia w związku, warto wyobrazić sobie, jak powinna wyglądać idealna relacja dwóch osób. Na pewno jest pełna serdeczności, wzajemnego szacunku i zrozumienia, wspierania się na każdym kroku, uważnego słuchania i chęci pomocy. To wszystko to właśnie empatia! Umiejętność uważnego słuchania drugiego człowieka, otwartość, szczerość, brak osądu – to wszystko składa się na poczucie bezpieczeństwa partnera, czy partnerki i chęć dzielenia się swoimi uczuciami oraz przemyśleniami.
Wzajemne zrozumienie swoich potrzeb także ma w związku ogromne znaczenie. Empatia – co to jest? To również umiejętność „wejścia w buty” bliskiej osoby i utożsamienia się z jej sposobem myślenia, uczuciami i obawami. Jest to bardzo pomocne i przydatne, gdyż umożliwia nam spojrzeć na doświadczenia partnera, czy partnerki jego oczami, bez oceniania podjętych decyzji, a także uświadomić sobie jego potrzeby. Dzięki temu więź między dwiema osobami jeszcze bardziej się umacnia i mamy wrażenie, że rozumiemy się bez słów.
Nie bez znaczenia jest również umiejętność uważnego słuchania innych i wczuwania się w emocje im towarzyszące. Pozwala nam to być nie tylko lepszym kandydatem do zwierzeń, ale także postrzegać sytuacje z perspektywy dwóch osób, zrozumieć dwa punkty widzenia i powstrzymać się od zbędnych osądów. A więc co to jest empatia? Śmiało możemy powiedzieć, że jest to klucz do udanych i szczęśliwych relacji międzyludzkich, zarówno w związku, jak i w kontaktach z innymi osobami, np. przyjaciółmi, czy rodziną.
Empatia – co to znaczy dla związku?
Co to empatia? Wiemy już, że jest to istotny element każdej relacji. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że im większe jest jej natężenie, tym większa satysfakcja w związku. Najprościej mówiąc – empatia oznacza udaną komunikację. Umiejętne słuchanie drugiej strony jest kluczowe, jeśli zależy nam na wzajemnym zrozumieniu, a jak wiadomo – rozmowa jest podstawowym fundamentem budującym zaufanie i zbliżającym do siebie partnerów oraz pomagającym im lepiej i bliżej się poznać.
W dzisiejszym pędzącym świecie niestety coraz częściej zdarza się, że zdolność empatii gdzieś nam umyka. Skupiamy się na swoich problemach i pracy, zapominając o emocjach partnera. Bywa, że nie staramy się zrozumieć i szukać rozwiązań konfliktów, zamiast tego uznając pretensje drugiej połówki za bezpodstawne oskarżenia, czy fanaberie. Niby wiemy, co to empatia i nasze intencje nie są złe, jednak w natłoku obowiązków nie starcza nam siły, czasu lub chęci, aby wczuć się w problemy ukochanego bądź ukochanej.
Wrażliwość emocjonalna na uczucia partnera, czy partnerki, świadomość jego lub jej potrzeb oraz zrozumienie stanu psychicznego pozwala cieszyć się jeszcze większym zadowoleniem ze związku i uniknąć zbędnych konfliktów, często wynikających z błędnych założeń jednej ze stron. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, co to jest empatia i czy jest potrzebna w związku – wyobraź sobie, jakby to było móc ze wszystkiego zwierzyć się drugiej połówce i liczyć na jej pełne wsparcie. Świadomość, że nie jest się zostawionym samemu sobie i bez względu na wszystko można liczyć na bliską osobę sprawia, że człowiek czuje się dużo silniejszy.
Empatia – co to znaczy, gdy jej zabraknie?
Związek, w którym zabraknie empatii może nie do końca spełniać nasze oczekiwania, a wręcz prowadzić do przygnębienia, czy frustracji. Wiemy już, co to jest empatia, ale czym jest jej brak? Taki stan nazywamy narcyzmem, egoizmem, czy skupieniem wyłącznie na sobie. Relacja z taką osobą nie jest łatwa – bagatelizowanie problemów, nie poświęcanie zbyt wiele uwagi, brak słuchania, czy zrozumienia rodzi kolejne konflikty, wzajemne oskarżenia i negatywne emocje, co skutkuje coraz większym oddalaniem się od siebie.
Empatia – co to znaczy, gdy zabraknie jej związku? Na pewno utrudnia to relację dwojga ludzi. Brak empatii powoduje, że nieporozumienia narastają, a niezrozumiane emocje szybko zamieniają się we wzajemne oskarżenia i pretensje. Warto więc nie tylko przyjrzeć się dokładnie swojemu partnerowi lub partnerce, ale przede wszystkim – samym sobie. Czy jesteśmy empatyczni? Czy potrafimy słuchać swojej drugiej połówki i być dla niej realnym wsparciem, powstrzymując się od oceny jej uczuć i starając się zrozumieć? Jeśli nie, to najlepszy moment, żeby zmianę zacząć od siebie i starać się rozwinąć w sobie zdolność empatii.