Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Co to jest zazdrość - jak sprawić, aby nie zabiła miłości?
Relacje międzyludzkie są nieodłączną częścią naszego życia. Na swojej drodze spotykamy różne osoby i nawiązujemy różne znajomości. Może być tak, że łatwo dogadujemy się praktycznie z każdym. Zdarza się też, że bardzo trudno nam zawierać znajomości i zaufać drugiemu człowiekowi. Kiedy się z kimś zwiążemy, w tej bliskiej relacji także zdarzają się różne sytuacje. Wiele zależy od czasu trwania związku, osobowości naszego partnera, czy naszych osobistych, dotychczasowych doświadczeń. Nie da się ukryć, że często postrzegamy nasze relacje przez pryzmat przeszłych zdarzeń. Trudno jest zacząć z nową, czystą kartą. Często to przeszłość decyduje o naszej teraźniejszości i przyszłości. Jeśli w przeszłości zawiedliśmy się na partnerze, pozostaje z nami obawa, że w każdym kolejnym związku może być podobnie. Nie jest to dobre podejście, gdyż często prowadzi do zazdrości.
Czym jest zazdrość? To dziwne uczucie niepokoju
Według słownika PWN zazdrość, w tym kontekście, o którym mówimy, to silne uczucie niepokoju, że ukochana osoba mogłaby nas zdradzić. Uczucie to może osiagać różne poziomy. Mówi się, że niewielka zazdrość zdarza się w każdym związku i nawet powinna się ona pojawiać, jeśli dwojgu ludzi na sobie zależy. Coś w tym jest, gdyż tzw. zdrowa zazdrość może nawet nieco cementować związek. Chodzi wówczas o to, że partnerzy są przekonani o tym, że są dla siebie ważni. Tego typu zazdrość może pojawiać się raz na jakiś czas. Jeśli nasza druga połówka jest dla nas atrakcyjna i widzimy, że podoba się (nie tylko fizycznie, ale także charakterologicznie) innym, może pojawiać się w nas niewielkie poczucie zazdrości. Nie ma w tym nic złego, jeśli po jakimś czasie, uczucie to minie i nie będzie negatywnie wpływało na nasze wzajemne relacje. Takie sytuacje warto przegadać i upewnić się, że nasz partner darzy nas takim samym uczuciem, jak my jego.
Co to jest zazdrość i dlaczego się pojawia? Może być skutkiem dotychczasowych doświadczeń
Niewielka zazdrość może pojawić się w każdej relacji i może mieć różne podłoże. Jedną z przyczyn uczucia zazdrości względem partnera, są nasze dotychczasowe doświadczenia. Jeśli w poprzednim związku zostaliśmy zdradzeni lub partner nie poświęcał nam za dużo czasu, w kolejnych relacjach, stajemy się bardziej wyczuleni. Może w przeszłości na kimś się bardzo zawiedliśmy? Może ktoś nas zranił i teraz boimy się kolejnego cierpienia? Wiadomo, że nikt z nas nie chciałby przeżywać drugi raz czegoś, co sprawiło przykrość czy ból. To zrozumiałe, jednak trzeba pamiętać, że przeszłość jest już za nami. Nasz nowy partner to nasza teraźniejszość i przyszłość, na której należy się skupić. Nie jest powiedziane, że związek skończy się tak, jak poprzedni. Jeśli wszystko jest między nami w porządku, szkoda niszczyć to nieuzasadnionym uczuciem zazdrości. Jeśli nasza druga połówka nie daje nam powodów do zazdrości, nie doszukujmy się ich tylko dlatego, że poprzednio jakieś sytuacje zniszczyły nasze relacje.
Niska samoocena a zazdrość
Problem zazdrości leży wówczas głównie w naszej głowie, a nie w naszym partnerze. Jeśli człowiek ma mnóstwo kompleksów i nie potrafi znaleźć w sobie zbyt wielu zalet, boi się, że partner postrzega go tak samo. W większości przypadków okazuje się jednak, że nasza druga połówka nie skupia się na naszych wadach, lecz samych pozytywnych stronach. Ważne, byśmy sami zaczęli je w sobie dostrzegać, gdyż przesadne doszukiwanie się w sobie negatywnych cech, może zniszczyć nam związek. Żyjąc w przekonaniu, że inne osoby są o wiele lepsze i atrakcyjniejsze niż my, oddalamy się często od partnera, z naszej własnej winy. Wmawiając sobie, że nie zasługujemy na naszą ukochaną osobę, nie skupiamy się na trwającej relacji, przez co często tracimy kontakt z naszym partnerem. Szkoda, by dobry związek rozpadł się z wymyślonych w naszej głowie powodów. W przypadku osób o niskim poczuciu własnej wartości, ważne są rozmowy i ustalenie przyczyn takich przekonań. Zdarza się, że same rozmowy z ukochanym nie wystarczą, warto zasięgnąć opinii specjalisty np. psychologa.
Zazdrość a wzorce wyniesione z domu
Jeśli rodzice, czy dziadkowie, opierali swoje wzajemne relacje na zazdrości, w naszym związku może się ona również pojawić. Jeśli uczucie zazdrości pojawia się raz na jakiś czas, nie ma w tym nic złego. Natomiast jeśli zazdrość przejmuje kontrolę nad związkiem, trzeba zacząć nad tym pracować.
Jedną z nieco skrajnych przyczyn zazdrości jest tzw. Zespół Otella. Jest to poważne zaburzenie, które polega na doszukiwaniu się powodów do zdrady w najbardziej absurdalnych rzeczach. Osoby z zespołem Otella widzą zdradę niemal na każdym kroku i ich zazdrość jest bardzo chorobliwa i szkodliwa. Najczęściej zaburzenie to pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu i może zepsuć wiele relacji międzyludzkich.
Czym jest zazdrość i kiedy przybiera niebezpieczne formy?
Zazdrość pojawia się praktycznie w każdym związku. Zdarza się jednak, że przybiera ona dziwne i dość niebezpieczne formy. Jeśli uczucie zazdrości towarzyszy nam niemal na każdym kroku, to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Tzw. chorobliwa zazdrość prowadzi do sytuacji takich jak: szpiegowanie, przeglądanie rzeczy partnera, sprawdzanie jego telefonu czy skrzynki mailowej. Kontrolowanie prawie każdego kroku drugiej połówki, przybiera nieco obsesyjne formy i z pewnością nie jest niczym dobrym. Okazuje się wówczas, że nie mamy w ogóle zaufania do partnera, a taki związek nie jest dobry ani dla jednej, ani dla drugiej strony. Tego typu zachowania prowadzą często do rozpadu związku, nie tylko z powodu ciągłej zazdrości i niepewności, ale także z powodu frustracji tej drugiej osoby, która czuje się osaczona i ciągle oceniana.
Jak możecie zauważyć, zazdrość ma różne oblicza. Niekiedy jest nieco żartobliwa i pozytywnie wpływa na relacje. Innym razem może być niebezpieczna i zupełnie niepotrzebna. Niewielkie uczucie zazdrości, pojawiające się raz na jakiś czas, potrafi zbliżyć do siebie partnerów, gdyż zyskują wówczas pewność, że im obojgu bardzo zależy na tym związku. Jeśli zazdrość pojawia się często i nie jest w żaden sposób uzasadniona, może stać się niebezpieczna. W każdej relacji i okazywaniu emocji, trzeba znaleźć umiar. Gdy uczucie zazdrości podyktowane jest naszymi wcześniejszymi przeżyciami, warto nauczyć się walczyć z przeszłością. Nie można pozwolić, by sprawy z przeszłości niszczyły nasze dalsze życie, które może okazać się naprawdę szczęśliwe. W przypadku niskiej samooceny, która generuje zazdrość, najlepiej szybko pomyśleć o rozwiązaniu problemu. Zdarza się, że problem braku poczucia własnej wartości jest w nas głęboko zakorzeniony i wymaga pomocy specjalisty. Im szybciej się tym zajmiemy, tym będziemy mieli więcej czasu na tworzenie dobrych i zdrowych relacji z naszym partnerem. Związek dwojga ludzi powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu i szkoda tracić ważne relacje z powodu niedopowiedzeń czy nieuzasadnionej zazdrości.