Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Jak się całować? Wskazówki dla początkujących!
Jak się całować? To pytanie często rozbrzmiewa w głowie nie tylko nastolatków, ale również dorosłych osób, którzy nie mają jeszcze tej czynności za sobą, albo po prostu nie są pewni, czy robią to dobrze. Całowanie się jest nie tylko przyjemne – ma także dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a nawet... odchudza! To nie żart – według naukowców, podczas minuty pocałunków możemy spalić aż 20 kalorii. Dodatkowo, całowanie wyzwala endorfiny, które inaczej nazywane są hormonami szczęścia, dopaminę i oksytocynę, które zwiększają także poczucie bliskości i przywiązania między partnerami.
Pocałunki są bardzo ważne w związku. Nimi możemy przekazać więcej niż słowami, pogłębiają nasze poczucie przywiązania, czy pozwalają zbudować napięcie. Całowanie się może także pomóc ci zauroczyć sobą drugą osobę i być czynnikiem, który zadecyduje o dalszych losach waszej relacji. Pierwszy pocałunek może bardzo dużo powiedzieć także o tym, czy między wami iskrzy i czy jest „chemia”. Zalotny uśmiech, długie spojrzenie w oczy i czułe całusy to również jeden z lepszych sposobów na fizyczne okazanie komuś uczucia.
Jak całować, a czego lepiej unikać?
Przed pierwszym pocałunkiem, poza motylami w brzuchu, bardzo często towarzyszy nam także stres. Równie ważny, jak samo całowanie się, jest moment tuż przed pocałunkiem – kiedy lekko zdenerwowani, z szybko bijącym sercem, patrzymy w oczy drugiej osoby, coraz bardziej się do niej zbliżając. Ta chwila może być bardzo emocjonująca, zwłaszcza jeśli między partnerami rodzi się silne uczucie.
Całowanie się samo w sobie nie jest trudną sztuką, a przy odrobinie wprawy (i z zachowaniem pewności siebie) na pewno dojdziesz do perfekcji. Ważne jest, aby pozbyć się nieśmiałości i starać się zbytnio nie stresować. To przyjemna i relaksująca czynność i tak właśnie powinniśmy ją traktować. Nie wiesz, jak się całować? A może chcesz trochę „podreperować swój warsztat”, żeby wypaść jak najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik!
Wyraź chęć na pocałunek
Pierwszą i najważniejszą kwestią, o której zawsze musisz pamiętać jest upewnienie się, że osoba, którą chcesz pocałować ma na to ochotę. Oczywiście nie znaczy to, że za każdym razem musisz pytać wprost „czy mogę cię pocałować?”, bardzo istotna jest mowa ciała i to, co się między wami dzieje. Całowanie się, np. na randce, zazwyczaj wychodzi naturalnie i raczej ciężko jest nie zauważyć znaków świadczących o tym, że twój wybranek lub wybranka tego chce.
Unikaj czosnku
Poważnie – jeśli chcesz, żeby całowanie się było miłe i przyjemne – zarówno dla ciebie, jak i drugiej osoby – lepiej unikaj spożywania wcześniej cebuli, czosnku (np. sosu czosnkowego) i innych podobnych potraw, po których – delikatnie mówiąc – zapach z ust staje się nieprzyjemny. Zadbaj o świeży oddech, żeby obojgu wam było komfortowo.
Zamknij oczy
Nie jest to oczywiście reguła, jednak najlepiej całować się z zamkniętymi powiekami. Zwiększa to doznania płynące z samego pocałunku, pozwala się lepiej skupić i cieszyć chwilą oraz unikać zakłopotania i rozpraszania – zarówno własnego, jak i drugiej osoby. Nie rób tego jednak zbyt wcześnie – wystarczy, że zamkniesz oczy w momencie, kiedy wasze twarze będą już blisko siebie, a usta się zetkną.
Przechyl głowę
Jak się całuje istotne jest, aby przechylić lekko głowę, w tę samą stronę, co partner, czy partnerka. Dzięki temu unikniecie krępującego zderzenia nosami, a sam pocałunek będzie komfortowy.
Dostosuj pocałunki do sytuacji
Zupełnie inaczej ta czynność wygląda, jak się całuje np. na pożegnanie, albo, gdy pocałunek ma być wstępem do większej fizycznej bliskości. Wszystko zależy także od waszego nastroju i okoliczności – warto wziąć to pod uwagę, dostosowując pocałunki.
Zacznij delikatnie
Jak się całować? Jeśli to wasz pierwszy pocałunek, warto zacząć od delikatnych buziaków, powoli i spokojnie obejmując swoimi ustami wargi partnera lub partnerki. Później możesz przejść do głębszych pocałunków – z języczkiem – oczywiście, jeśli oboje macie na to ochotę. Pamiętaj, żeby nie zachowywać się nachalnie i nie zaczynać od razu w ten sposób – po pierwsze: druga osoba może wcale tego nie chcieć, a po drugie: taki rodzaj całowania najlepiej poprzedzić delikatnym, który będzie dobrym wstępem.
Nie spiesz się
Całowanie się nie powinno odbywać się pospiesznie, również jeśli chodzi o ruchy języka. Działaj instynktownie, ale postaraj się dostosować rytm pocałunków do drugiej osoby. Szybsze, głębsze i bardziej intensywne pocałunki najczęściej są traktowane jako wstęp do większej fizycznej bliskości.
Pamiętaj o rękach
Często nawet jeśli wiemy, jak się całować, pojawia się niezręczny problem: co zrobić w tym czasie z rękami? Oczywiście nikt nie chce stać jak słup soli, z rękami zwisającymi wzdłuż tułowia. Co więc z nimi zrobić? Możesz położyć dłonie na biodrach partnerki, albo na ramionach partnera. Dobrym pomysłem jest także oparcie ich na głowie, karku, czy policzku całowanej osoby i delikatne muskanie lub głaskanie skóry palcami. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego „mechanicznie”.
Oddychaj przez nos
To wydaje się oczywiste, ale jest bardzo istotne. Całowanie się w momencie kiedy np. masz katar i nie możesz oddychać przez nos może sprawić wiele kłopotów i wprawić w zakłopotanie.
Nie daj się monotonii
Całowanie się, tak jak i inne elementy w związku, nie powinno być monotonne i „wyuczone”. Nie bój się próbować różnych technik pocałunków, zmieniać tempa i odkrywać preferencji nie tylko swoich własnych, ale przede wszystkim partnera, czy partnerki. Nie da się bowiem określić jednej konkretnej, najlepszej metody, jak się całować. Każdy jest inny i lubi co innego – również w kwestii całowania. Uważnie obserwuj swoją drugą połówkę i jej reakcje oraz bodźce i znaki, jakie wysyła, dzięki czemu łatwiej będzie ci dopasować rodzaj pocałunków, jakiego w danym momencie pragnie.
Jak się całować? Przede wszystkim z chęcią, zaangażowaniem i przede wszystkim uczuciem! To bardzo ważne doznanie, które może być jedną z piękniejszych form bliskości między dwojgiem ludzi. Dla wielu kobiet oraz mężczyzn jest to bardzo istotny element w związku. Pierwszy pocałunek w życiu najczęściej pamięta większość z nas i nie da się ukryć – zostaje on w pamięci na zawsze. Całowanie nowej osoby po raz pierwszy jest tak samo ekscytujące i potrafi mieć spory wpływ na to, jak dalej potoczą się losy relacji.
Całowanie się przybiera różne formy – od szybkich buziaków na „dzień dobry”, delikatnych i subtelnych całusów na pierwszej randce, po długie, głębokie i namiętne pocałunki, świadczące o wielkim uczuciu lub pożądaniu, będące nierzadko początkiem intymnych relacji. Całowanie poprawia nastrój, zwiększa przywiązanie i poczucie bliskości i pomaga nam okazywać uczucia. Warto pamiętać o nim na co dzień i – nawet spontanicznie – obdarzać buziakami ukochaną osobę. Pocałunki mają więc same korzyści, zatem całujcie się na zdrowie!