Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Co to przyjaźń - jakie uczucia sprawiają, że możemy o niej mówić?
Mówi się, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Każdy z nas potrzebuje do przetrwania drugiej osoby. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy w 100% samowystarczalni, w końcu nadchodzi moment, że potrzebujemy drugiego człowieka. Bywa tak w różnych sytuacjach: jeśli chodzi o pracę, zdrowie czy usługi, z których na co dzień korzystamy. Często to drugi człowiek służy nam radą, wykonuje prace, których my nie potrafimy, czy pomaga wstać, kiedy upadniemy i zrobimy sobie krzywdę. Te proste przykłady pokazują, że czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od innych ludzi, a nie od nas samych. Podobnie może być z przyjaźnią. Może nam się wydawać, że nie jesteśmy dobrymi przyjaciółmi i sami nie chcemy mieć przyjaciół. Może to wynikać z tego, że do tej pory mieliśmy złe doświadczenia, ktoś nas zranił albo to my zawiedliśmy drugą osobę. Czasami to nasi rodzice i starsi członkowie rodziny przekonują nas, że nikomu nie można ufać, tylko samemu sobie. Ale czy na pewno?
Co to jest przyjaźń? To silna i trwała relacja.
Według definicji słownika języka polskiego PWN „przyjaźń to bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości i zaufaniu.” Definicja ta tak naprawdę zawiera wszystko, co najważniejsze. Jednak każdy z nas może inaczej rozumieć przyjaźń. Trzeba jednak przyznać, że prawdziwa przyjaźń różni się od zwyczajnej znajomości. W przyjaźni, więzi między dwiema osobami są silniejsze i trwalsze. Przyjaciele dobrze się znają i rozumieją, często niemalże bez słów. Prawdziwa przyjaźń to cenna i ważna relacja. Definicja prawdziwej przyjaźni w głowie każdego człowieka może brzmieć zupełnie inaczej. Wydaje się jednak, że jest kilka wspólnych cech prawdziwej przyjaźni, które można nazwać jej wyznacznikami.
Co to przyjaźń? Główne cechy.
Jedną z pierwszych cech jaka przychodzi na myśl, kiedy myślimy o przyjaźni to szczerość. Wydaje się, że tylko przyjaciele są ze sobą szczerzy i nie obrażają się na siebie, kiedy usłyszą niewygodną prawdę. Każdy człowiek popełnia błędy i często to właśnie przyjaciel może nam uświadomić, że robimy źle. W przyjaźni również zdarzają się kłótnie, ale konflikty, jakie się pojawiają, są dość szybko rozwiązywane. Wynika to z tego, że prawdziwi przyjaciele dobrze się znają i po jakimś czasie uczą się łagodzić konflikty między sobą. Kiedy mowa jest o przyjaźni, na myśl przychodzi kolejna ważna kwestia, jaką jest zaufanie. W przyjaźni chodzi o to, by móc bez zahamowań powierzać sekrety drugiej osobie. Prawdziwy przyjaciel powinien dochowywać tajemnic i służyć dobrą radą. Zaufanie przyjacielowi, daje poczucie bezpieczeństwa. A jak wiadomo, każdy z nas chce się czuć bezpieczny. W przyjaźni możemy znaleźć to, czego szukamy. W przyjaźni ważna jest też wyrozumiałość. Przyjaciel to osoba, której możemy się zwierzyć i możemy mieć pewność, że zostaniemy wysłuchani i zrozumiani. Przyjaciele wczuwają się w uczucia i emocje drugiej osoby, często przeżywając jej problemy jak swoje własne.
Przyjaźń powinna przynosić nam spokój i radość. W przyjacielskich relacjach bardzo ważne jest wsparcie i podnoszenie na duchu drugiej osoby. Wiadomo, że każdy miewa czasem trudne chwile. W przyjaźni ważne jest, by nie pogrążać w smutku jeszcze bardziej, warto szukać rozwiązań problemów i dawać nadzieję.
Czym jest przyjaźń? To silny fundament do tworzenia związku.
Istnieją różne rodzaje przyjaźni. Wśród różnych definicji możemy znaleźć te o przyjaźni np. w rodzinie: między rodzicami a dziećmi, czy między rodzeństwem. Tego typu przyjaźń jest bardzo ważna i opiera się na wieloletniej znajomości drugiej osoby. Podobnie jest w przypadku relacji, które trwają od najmłodszych lat. Zdarza się, że przyjaciele, którzy poznali się jeszcze w szkole, utrzymują przyjacielskie relacje przez wiele lat, także w dorosłym życiu. O przyjaźni między kobietą, a mężczyzną mówi się różne rzeczy. Są jej zwolennicy i przeciwnicy. Niektórzy uważają, że prędzej czy później, z takiej przyjaźni przerodzi się miłość. Nie zawsze tak jest, ale prawdziwa przyjaźń może być silnym fundamentem do stworzenia udanego związku. Dlaczego? Przyjaciele dobrze się znają i wiedzą, jak postępować z drugą osobą w różnych sytuacjach. Co prawda, w przyjaźni nie ważny jest czas trwania relacji. Zdarza się, że dwoje ludzi bardzo szybko nawiązuje porozumienie i ich przyjaźń szybko się zacieśnia. Niektórzy potrzebują wielu lat na zbudowanie przyjaźni. Niezależnie od tego, jak długo tworzymy przyjaźń – może ona dać początek dobremu związkowi.
Przyjaźń w związku – jakie uczucia nam wtedy towarzyszą?
Przyjaźń w związku jest ważnym elementem relacji. W byciu razem nie chodzi bowiem tylko o fizyczność i pożądanie. Związek budowany na przyjaźni to coś więcej niż seks. Ważne jest, by w relacji tej czuć się dobrze, niezależnie od sytuacji. Nasz partner powinien być przy nas w dobrych i złych chwilach. Nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy radośni i mamy ochotę na zbliżenie. W życiu każdego człowieka zdarzają się różne sytuacje – losowe, zdrowotne, psychiczne... W każdej z nich dobrze jest mieć wsparcie najbliższej osoby. Budując związek na przyjaźni mamy pewność, że z biegiem czasu nie zabraknie nam tematów do rozmów. Wspólne pasje czy zainteresowania pomagają zacieśniać więzi. Dlatego też, związek budowany na przyjaźni daje partnerom coś więcej. W takim związku, po pierwszych uniesieniach i miesiącach tzw. sielanki, nie nadchodzi nuda i rozstanie. Związki budowane na przyjaźni zwykle są trwalsze, ponieważ partnerzy mają ze sobą wiele wspólnego: wiele razem przeszli, mają za sobą różne rozmowy, konflikty, dobre i złe chwile. W związku, którego podstawą jest przyjaźń łatwiej nawiązuje się porozumienie. W takiej relacji nie musimy się martwić o przyszłość. Nie powinniśmy mieć też wątpliwości, jak w trudnych chwilach zachowa się ta druga osoba. Wiadomo, że każdy z nas ma różne słabości. Dobrzy przyjaciele wiedzą o tym i nie pozwolą, by nieporozumienia czy życiowe trudności, zakończyły relację. W przyjaźni chodzi przecież o to, by uczyć się słuchać – każdego dnia na nowo. W związku to także ważna kwestia. Nie zawsze musimy zgadzać się z drugą osobą, ważne, byśmy potrafili słuchać i komunikować swoje potrzeby. W byciu z drugą osobą ważne jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego przyjaźń wydaje się być solidnym fundamentem takiej relacji.
Dla każdego człowieka przyjaźń może oznaczać coś innego. Każdy z nas może mieć też różne oczekiwania co do związku. Połączenie przyjaźni i miłości nie zawsze jest łatwe, ale wydaje się być dobrym i ważnym połączeniem. Zrozumienie i wspieranie się nawzajem daje poczucie pewności i trwałości. Kiedy związek nas uskrzydla, możemy więcej. Nikt z nas nie chciałby przecież nieszczęśliwego życia. Związek oparty na przyjaźni daje możliwości wzajemnego rozwoju i wzrastania. Tak powinno być w życiu każdego człowieka. Nie chodzi bowiem o to, by budować coś na siłę. Trwanie w relacji, w której nie ma miejsca na nasze osobiste pasje i potrzeby, pozbawione jest sensu. Prawdziwy przyjaciel zrozumie, co jest dla nas ważne i będzie nas wspierał w decyzjach. Najlepiej jest, gdy w związku czujemy to samo – stabilizację, wierność i wsparcie. Z taką osobą u boku łatwiej iść przez życie. Znalezienie tej odpowiedniej osoby nie zawsze jest łatwe. Warto szukać. Może jest ona bliżej niż myślimy?