Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Relacja FWB – co to znaczy?
W dzisiejszych czasach ludzie żyją zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele młodych osób decyduje się na zagraniczne podróże, rozwój osobisty i karierę zawodową, odkładając na później decyzję o założeniu rodziny. Wśród młodych osób znajdziemy takie, które będą spełniać swoje marzenia, adoptować psy, pomagać ludziom czy studiować różne kierunki na kilku uczelniach. Nie każdy myśli o życiu z drugim człowiekiem, niektórzy wybierają samotność, jeszcze inni – luźne związki. Nie jest to oczywiście reguła, bo wciąż wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego czy posiadanie dzieci. Wszystko zależy od tego, jakimi wartościami się kierują oraz jaki styl życia prowadzą. A jak wiemy, ile ludzi – tyle możliwości. Nie każdy marzy o gromadce dzieci i domu z ogródkiem. Są osoby, które w tym konkretnym momencie nie są gotowe na tak poważne kroki i deklaracje. Są też tacy, który z wielu różnych powodów, nie mogą np. mieć dzieci, co wpływa na ich życiowe decyzje. W ostatnim czasie oprócz tradycyjnych związków małżeńskich i partnerskich, można zauważyć tzw. relacje FWB. Co to oznacza i czy tego typu relacja jest dla każdego? Zobaczmy.
Czym jest relacja FWB? To relacja przyjaciół.
Mówiąc o tej relacji często używa się angielskiego skrótu FWB, co on właściwie oznacza? To Friends with benefits, czyli w dosłownym tłumaczeniu – przyjaciele z korzyściami. Inaczej można, by powiedzieć, że to związek bez zobowiązań. Osoby decydujące się na ten typ relacji ustalają, że łączy ich głównie seks. W tym przypadku nie ma mowy o uczuciach, zaangażowaniu emocjonalnym, czy wspólnych planach na przyszłość. Relacja ta opiera się głównie na przyjemnościach seksualnych, choć nie wyklucza wspólnego spędzania czasu. FWB zakłada, że przyjaciele czerpią korzyści z bycia z drugą osobą. Chodzi o dzielenie się pasją, czasem, doznaniami seksualnymi, ale bez wchodzenia w głębsze, poza przyjacielskie stosunki.
Co to znaczy, że Friends with benefits łączy osoby, które nie chcą planować razem życia?
W relacji tej układ jest jasny – spotykamy się, spędzamy miło czas, uprawiamy seks, ale nie planujemy razem ślubu czy dzieci. W założeniu, nie ma mowy o wspólnym mieszkaniu i życiu we dwoje. Niektórzy uważają, że tego typu relacji nie powinno nazywać się związkiem, bo osoby FWB nie chcą składać żadnych deklaracji i formalizować tej relacji. Często zdarza się, że przyjaciele z korzyściami, są otwarci na spotykanie się z innymi osobami. Druga osoba nie może mieć w tym przypadku żalu czy pretensji – ich relacja jest luźna i niezobowiązująca. Nikt nie musi się z niczego tłumaczyć i w każdej chwili może przerwać relację.
Czym jest FWB? To relacja, która nie określa ram czasowych.
W relacji przyjaciół z korzyściami nie ma mowy o spędzeniu całego życia razem. Jest to raczej typ przelotnej znajomości lub przyjaźni, która w każdym momencie może się zakończyć. Jest to nieco inne spojrzenie na przyjaźń, która w tradycyjnym rozumieniu jest relacją na lata. W przypadku FWB obie osoby mogą w dowolnym momencie poznać kogoś innego, z kim będą chciały tworzyć podobny związek lub budować głębsze relacje. Może to wywoływać kontrowersje u osób, które przyglądają się temu z boku. Wiele osób, chcących założyć rodzinę i kierujących się stałością czy wiernością, nie zrozumie przyjaciół z korzyściami. Małżeństwa zawierane są raczej z miłości, z założeniem, że spędzi się z tą drugą osobą resztę życia. FWB jest tego totalnym przeciwieństwem.
Czy friends with benefits jest dla każdego? Zależy od podejścia.
W założeniu FWB obie osoby, decydujące się na tego typu relacje, powinny kierować się podobnymi zasadami. Chodzi o to, by skupiać się na czystej przyjemności, bez nakładania obowiązków na drugą osobę. Ważne jest, by już na samym początku ustalić jasne reguły. Nie może być tak, że jedna z osób wchodząc w relację, zakłada zbliżenie emocjonalne i uczuciowe. Nie jest to dobre dla żadnej ze stron. Oczywiście zdarza się, że miłość zaczyna się od przyjaźni, ale w relacji FWB nie powinno mieć to miejsca. Wiadomo, że każdy człowiek może zmienić zdanie, w takim przypadku ważne jest ustalenie, jak sprawa wygląda z perspektywy drugiej osoby. Zdarza się, że nawet wśród przyjaciół z korzyściami u jednej z osób po jakimś czasie pojawiają się uczucia. Często w takim przypadku, relacja po prostu się rozpada. Inaczej jest, gdy obie osoby czują to samo. Mówienie o swoich odczuciach jest w tym przypadku bardzo ważne. Wpływa to bowiem na psychikę i resztę życia tej drugiej osoby. Czy relacja ta jest dla każdego? Na pewno nie powinny się na nią decydować kobiety, czekające na przysłowiowego księcia na białym koniu. Nie jest to też relacja dla mężczyzn, którzy marzą o gromadce dzieci i kochanej żonie przy boku. Związek przyjaciół z korzyściami daje możliwość realizowania osobistych planów: zawodowych czy związanych ze spełnianiem marzeń. Mogą się na niego decydować osoby, dla których ważna jest ich wolność i spontaniczność. W relacji tej można nieco więcej eksperymentować, bez konieczności formalizowania związku. Nie jest to więc droga, dla osób marzących o ślubie, białej sukni, czy wystawnym weselu. FWB może spodobać się tym, którzy lubią nieco zaszaleć i próbować nowych rzeczy. W niektórych przypadkach można powiedzieć o dość instrumentalnym podejściu do człowieka i seksu, nie jest to więc odpowiednia przyjaźń, dla osób wrażliwych, dla których sfera seksualna jest bardzo intymna czy wstydliwa.
Dla wielu osób friends with benefits to wciąż nowa i niezrozumiała forma relacji. Z pewnością nie jest to coś, co spodoba się każdemu. Wstępując w tego typu relację ważne jest, by już na samym początku określić zasady i nie przekraczać granic, na które nie ma się ochoty. Nie należy robić niczego wbrew sobie i swoim przekonaniom. Osoby decydujące się na zostanie przyjaciółmi z korzyściami, powinny jasno komunikować swoje myśli i potrzeby. Nie chodzi bowiem o to, by robić coś pod wpływem presji otoczenia, czy tej drugiej osoby. Od samego początku należy pamiętać o tym, że FWB nie jest normalnym, tradycyjnym związkiem i z założenia nigdy nim nie będzie. Trzeba więc sobie zadać pytanie, czy tego typu relacja jest zgodna z naszymi wartościami i czy odpowiada wszystkim potrzebom: nie tylko seksualnym, ale też życiowym.