Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Czy masz te 18 umiejętności niezbędnych do stworzenia udanego związku?
Poniższy artykuł zawiera mini test, dzięki któremu dowiesz się czy posiadasz umiejętności koniecznie do stworzenia szczęśliwego i udanego związku. Niewątpliwie takich umiejętności istnieje niezliczona ilość, ja jednak chciałabym przedstawić te, które uważam za najważniejsze. To czy posiadasz wspomniane predyspozycje możesz sprawdzić na kilka sposobów. Po pierwsze możesz samodzielnie rozwiązać test i zastanowić się jak poprawić te umiejętności, które wypadły gorzej niż inne. Jeśli jesteś w związku możesz poprosić swojego partnera lub męża by ocenił, które zdolności posiadasz, a nad jakimi powinnaś jeszcze popracować. Dzięki takiej współpracy zyskasz dodatkową wiedzę i będziesz mogła zobaczyć różnicę pomiędzy twoją samooceną i tym jak widzi cię twój partner. Natomiast, jeżeli jesteś singielką, zrób test sama, a potem poproś zaufaną przyjaciółkę, by dokonała oceny twojej osoby z jej perspektywy.
Poniżej znajdziesz mini test, w którym możesz sprawdzić czy posiadasz pewne umiejętności
Przejdźmy do instrukcji: Oceń siebie w każdym pytaniu używając skali: od 1 do 7, gdzie 1 oznacza zupełnie nie mam takiej umiejętności, a 7 oznacza doskonale to potrafię.
Jak umiejętnie potrafisz?
- Przyjmować perspektywę drugiej osoby? (tzn. potrafisz spojrzeć na różne rzeczy, sytuacje z punktu widzenia twojego partnera)
- Wyrażać miłość i pozytywne emocje poprzez dotyk? (tzn. potrafisz przytulić partnera, trzymać go za rękę, pogłaskać po twarzy)
- Wyrażać zainteresowanie sprawami ważnymi dla twojego partnera? (chodzi tu o zainteresowanie nie tylko tym, co twój partner robił w ciągu dnia, ale też, czym się ekscytuje lub denerwuje)
- Łagodzić sytuaję po kłótni, wymianie zdań? (nawet z największej kłótni można wyjść w łagodny sposób)
- Uważnie słuchać? (słuchanie partnera bez poczucia konieczności odpowiedzi, czy też przejścia w defensywę)
- Ciepło witać i żegnać swojego partnera? (potrafisz powiedzieć dzień dobry i do widzenia z ciepłymi emocjami)
- Pomagać partnerowi w uzyskaniu jasnej perspektywy? (np. jeżeli twój partner ma tendencję do ignorowania pewnych faktów, możesz pomóc mu przypominając o nich by uzyskał pełną perspektywę i nie podejmował nieracjonalnej decyzji)
- Iść na kompromis? (czasami warto się lekko nagiąć i chcieć tego samego, co partner, lub znaleźć porozumienie i wybrać środkową opcję)
- Werbalnie wyrażać miłość i emocje? (jesteś w stanie powiedzieć “Kocham cię”, obdarzać partnera komplementami, wyrażać wdzięczność i uznanie)
- Dzielić się obowiązkami? (nie ma konieczności równego dzielenia się wszystkimi obowiązkami, ale ogólnie potraficie tak się podzielić, by było mniej więcej równo)
- Być wrażliwa? (chodzi tutaj o twoją umiejętność wpuszczenia partnera do swojego wewnętrznego świata, rozmowy o swoich emocjach i uczuciach)
- Dobrze bawić się w związku? (potraficie razem się śmiać i dobrze bawić, wkładacie też wysiłek w to by znaleźć i robić rzeczy, które was cieszą)
- Wychwycić sygnały, kiedy twój partner potrzebuje wsparcia? (potrafisz umiejętnie zauważyć, kiedy twój partner potrzebuje wsparcia i okazać mu je w taki sposób, który mu odpowiada, naprawdę przejmujesz się, gdy twój partner cierpi)
- Budzić zaufanie? (jesteś godna zaufania, dotrzymujesz słowa – gdy mówisz, że coś zrobisz to to robisz, nie wyjawiasz innym ludziom sekretów partnera dodatkowo twój partner wie, że zawsze może na ciebie liczyć, niezależnie od okoliczności)
- Pokazywać partnerowi nowe, pozytywne doświadczenia? (mówisz swojemu partnerowi o nowej, ciekawej książce czy filmie, zachęcasz go do próbowania nowych rzeczy, poznawania nowych ludzi)
- Podnosić samoocenę partnera w obszarach, gdzie jest ona zbyt niska? (potrafisz pomóc swojemu partnerowi odnaleźć w nim pozytywne cechy i mocne strony, z których wcześniej nie zdawał sobie sprawy).
- Zrozumieć swojego partnera? (znasz i rozumiesz swojego partnera – wiesz, jakie ma cele, co lubi, czego się obawia, co go napędza).
- Zmniejszyć swoją drażliwość? (masz umiejętności i sposoby radzenia sobie z własnym stresem i negatywnymi emocjami, potrafisz sama siebie uspokoić, na tyle, że nie odczuwasz potrzeby wylania swoich frustracji na partnera)
Uwagi:
• Jeżeli oceniasz się w parze to pamiętaj, że perspektywa twojego partnera, przyjaciółki jest jego perspektywą. Zaakceptuj ten fakt i nie dyskutuj z nim. Jeżeli nie spodoba ci się to jak zostałaś oceniona, niech da ci to do myślenia. Weź to doświadczenie i postaraj się popracować nad swoimi „słabymi” puntami. Pamiętaj też, że niektórzy ludzie mają naturalną tendencję do wybierania wyższych bądź niższych ocen. Jeżeli więc zostaniesz niżej oceniona, niż oczekiwałaś, to może też być przyczyna stylu oceniania twojego partnera/przyjaciółki.
• Spójrz na swoje oceny i zastanów się, co możesz zrobić, żeby przećwiczyć te umiejętności. Wypisz sobie jedną z nich oraz sposoby pracy nad nią. Gdy już osiągniesz zakładany przez siebie rezultat – przejdź do kolejnej. Powodzenia!
Adriana Cylwik – jako terapeutka relacji pomaga ludziom znajdować miłość i tworzyć udane związki. Uczy również budować udane relacje międzyludzkie, zdrowe poczucie własnej wartości, żyć w harmonii i równowadze pomiędzy pracą a życiem zawodowym.
Z zawodu psycholożka i psychoterapeutka. Autorka bloga zajmującego się związkami i relacjami > Hakerka Miłości.
Prowadzi też gabinet psychologiczno-terapeutyczny > Hope – Rozwój i Terapia W ramach swoich działań prowadzi psychoterapię, konsultacje psychologiczne, terapię relacji, autorskie warsztaty oraz e-kursy.