Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Co zrobić, gdy twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o …
Masz przeczucie, że coś złego dzieje się w twoim związku? Choć starasz się aby wszystko było dobrze, ciągle się kłócicie, a problemy wciąż się napiętrzają? Może czas aby się zastanowić, czy przypadkiem nie tkwisz w związku z niewłaściwą osobą? W takim momencie warto się zatrzymać i spokojnie przemyśleć kilka kwestii. W poniższym artykule znajdziesz pytania, które należy sobie zadać w chwilach zwątpienia.
1. Jakie mam przekonania o moim związku?
Bycie w związku dla wielu ludzi jest bardzo ważne. Są nawet tacy, którzy utożsamiają poczucie własnej wartości ze statutem swojego związku. Nawet, jeżeli nie należysz do tego typu ludzi, warto nauczyć się być uważnym na to, co tak naprawdę sądzisz o swoim związku. Czy zapewnia ci to, o co ci chodzi? Jakie uczucia i doświadczenia dostarcza ci obecny związek? Czy ci się one podobają? Warto również wiedzieć, jakie uczucia i doświadczenia powinny ci towarzyszyć w udanym związku?
2. Czy wiem jak miałby wyglądać mój idealny związek?
Jeżeli wiesz, jaki ma być twój idealny związek, to zadaj sobie pytanie jak ta wizja ma się do rzeczywistości twojego aktualnego związku? Czy wasze spory pojawiają się jako efekt rozbieżności pomiędzy twoimi fantazjami a rzeczywistością? Wiedz, że realne związki rzadko spotykają nasze wyidealizowane oczekiwania. Twoje wysokie oczekiwania mogą doprowadzić do tego, że doświadczysz sporów z partnerem. Mogą również powstrzymać cię przed doświadczaniem radości płynącej z otwartej, szczerej i prawdziwej komunikacji.
3. Jakie są moje wyobrażenia o moim partnerze?
Bardzo łatwo wpaść w pułapkę przekonania, że zna się drugą osobę bardzo dobrze. Poznajesz ją w kilku sytuacjach i już jesteś przekonana, że wiesz o niej wszystko. Nawet więcej niż ona sama. Często jest to bardzo niebezpieczna tendencja, zwłaszcza w przypadku twojego partnera. Gdy dochodzisz do zbyt szybkich wniosków na temat jego charakteru i życia wewnętrznego to zaczynasz widzieć go poprzez ograniczenia swoich własnych “okularów”, które są niczym więcej niż twoimi wyobrażeniami na jego temat. Nie pozwalasz sobie dojrzeć i doświadczyć go naprawdę. Bądź uważna by móc zauważyć czy jesteś obecna ze swoim partnerem, czy też przywiązujesz się do swojego wyobrażenia dawnego wyobrażenia, z czasów, gdy dopiero się poznawaliście.
4. Jakie mam wyobrażenia o samej sobie?
Tak jak możesz być przywiązana do swoich starych wyobrażeń na temat swojego partnera, tak samo możesz być przywiązana do swojego wyobrażenia o sobie samej. Może ci się wydawać, że masz określoną rolę do odegrania w związku, albo, że niektóre aspekty twojej osobowości nie są lub nigdy nie będą wystarczające. Jednak podobnie jak każda istota ludzka posiadasz spory potencjał do zmiany. Gdy skupisz się na własnych ograniczeniach robisz pierwszy krok w kierunku ich przezwyciężenia.
5. Czy wyolbrzymiam sprawę?
Często, gdy jesteś zmartwiona możesz projektować swoje obecne uczucia na przeszłość i przyszłość. Na przykład, jeżeli jesteś złe z tego powodu, że twój partner nie pomógł ci w odkurzaniu mieszkania, to uczucie może rozbudzić stare emocje związane z brakiem poczucia wsparcia. Nagle zamiast “nie pomogłeś mi w odkurzaniu” pojawia się “nigdy mi nie pomagasz” czy też “nigdy nie mogę na ciebie liczyć”. Postaraj się być bardziej uważna na to, co faktycznie dzieje się tu i teraz, na prawdę sytuacji. Skup się na rozwiązywaniu obecnego problemu, a nie na odgrzebywaniu przeszłości czy też projektowaniem swojego cierpienia w przyszłości. Dzięki temu unikniesz wielu konfliktów i pozostaniesz blisko z partnerem.
6. Czy moje wypowiedzi są zgodne z moimi prawdziwymi uczuciami?
Czy jasno wyrażasz swoje uczucia czy też oczekujesz, że twój partner będzie czytał w twoich myślach? Czy potrafisz, kiedy narastają nieporozumienia, spojrzeć jasno i przyjrzeć się temu, co powiedziałaś zamiast temu jak się czujesz? Oczywiście mogą być sytuacje, gdy sama nie wiesz i nie rozumiesz, co się dzieje w twojej głowie – trudno wówczas jasno się wyrażać. Jednakże nawet w takiej sytuacji nadal możesz powiedzieć swojemu partnerowi “Przepraszam. Wiem, że nie ma zbyt wiele sensu w tym, co mówię, ale czuję się teraz zdezorientowana”. Czasem takie wyznanie może pozwolić ci na odsunięcie się od granicy, za którą czeka już tylko kłótnia.
Często właśnie najwięcej bólu sprawia nam ta niemożność podjęcia decyzji, w która stronę iść. Szczera odpowiedź na powyższe pytania może pomóc ci przezwyciężyć chwilowy impas czy też kryzys.
Niech miłość będzie z tobą!
Adriana Cylwik – jako terapeutka pomaga ludziom wyrażać i znajdować miłość, budować zdrowe i satysfakcjonujące związki i rodziny, wieść szczęśliwsze życie.Z zawodu psycholożka i psychoterapeutka. Autorka bloga zajmującego się związkami i relacjami, Hakerka Miłości - https://hakerkamilosci.wordpress.com.
Prowadzi też gabinet psychologiczno-terapeutyczny gdzie zajmuje się pracą z parami, rodzinami i singlami. W ramach swoich działań prowadzi psychoterapię, konsultacje psychologiczne, autorskie warsztaty oraz e-kursy. Więcej informacji na jej stronie > adrianacylwik.com