Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Symbole miłości
Od wieków podejmowano starania na znalezienie idealnego sposobu na wyrażenie sympatii do drugiej osoby. Symbole są uniwersalnym sposobem niewerbalnego okazywania emocji i myśli, dlatego te związane z uczuciami mają szczególną siłę.
W większości kultur symbolem miłości jest serce. Ozdabiamy nim prezenty walentynkowe czy kreślimy na kartkach pamiętnika, pisząc o naszych sympatiach. Jednoznacznie kojarzy się wszystkim z wyższymi uczuciami jak oddanie, nadzieja, a także przyjaźń oraz dobro. Symbol ten swoją popularność zdobył w średniowieczu, kiedy zaczęto używać go do wyrażenia miłości czystej i szlachetnej. I tak do czasów współczesnych znak serca nie pozostawia wątpliwości co do jego znaczenia. Jest ono wykorzystywane szczególnie chętnie przy okazji zbliżających się Walentynek, co widzimy na wielu komercyjnych produktach. Ciężko znaleźć Walentynowy prezent bez charakterystycznego symbolu serca. Nie jest to oczywiście złym zwyczajem – jednak zachęcamy do samodzielnego zdobienia tym symbolem upominków dla najbliższych, co ich z pewnością ucieszy i sprawi, że bardziej docenią nasze starania.
Kolejnym bardzo ważnym symbolem wiążącym się ze świętem zakochanych jest czerwona róża. Zgodnie z mitologią kwiat ten powstał wraz z narodzinami bogini miłości Afrodyty, która spiesząc się do swojego Adonisa, zraniła się cierniem w nogę. Czerwona róża symbolizuje miłość szczerą i namiętną. Podobnie jak serce, kwiat ten upodobał się szczególnie w okresie średniowiecza, będąc wyrazem miłości dwornej do swojej wybranki. Obecnie jest powszechnym symbolem głębokiego uczucia wiążącego kobietę i mężczyznę. W dniu Św. Walentego dość często można zobaczyć ten kwiat na ulicach w rękach zakochanych lub jako część wystroju sklepów i restauracji.
Innym znanym symbolem zakochanych są obrączki, które ze względu na swoją okrągłą formę, niemającą ani początku ani końca, oznaczają miłość nieskończoną. Z tego powodu jednoznacznie kojarzą się z zaślubinami, które mają połączyć uczucie dwojga ludzi na całe życie. Zwyczaj wymiany obrączek pochodzi z Rzymu. Starożytni nosili pierścień na środkowym palcu lewej ręki, ponieważ uważano, że żyła biegnąca z tego palca prowadzi prosto do serca. Obrączki od dawna symbolizują przywiązanie i zależność od siebie dwojga zakochanych. W dzisiejszych czasach często można się spotkać z grawerowaniem na nich imion ukochanych lub np. daty ślubu, aby uczynić je bardziej osobistymi.
Symbolem miłości jest także niewątpliwie amor. W mitologii rzymskiej Kupidyn był bogiem miłości. Często możemy spotkać się na kartkach walentynkowych z wizerunkiem małego pulchnego chłopca z łukiem i strzałą. Od wielu stuleci był inspiracją dla malarzy i poetów, którzy próbując uchwycić miłość słowami lub obrazem, często posługiwali się jego postacią. Zgodnie z dawnymi wierzeniami trafienie w serce strzałą Amora, powoduje, że ofiara zakochuje się od razu bez pamięci.
Ostatnim najpopularniejszym symbolem miłości jest biały gołąb. Jego łagodna natura i wygląd kojarzony jest z szczęściem i wiernością w związku. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się ze zwyczajem wypuszczania przez parę młodą białych gołębi na swoim ślubie. Często także z okazji Walentynek można zobaczyć wizerunki dotykających się dzióbkami białych gołąbków, które symbolizują dwoje szczęśliwie zakochanych w sobie ludzi.