Wybrane aktualności
Projekt: Miłosierdzie
Dlaczego boimy się miłości?
Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?
Kawowe ciekawostki
Co tak naprawdę wiemy o kawie, którą na co dzień pijemy? Z pewnością żadnemu jej miłośnikowi nie trzeba przypominać o wspaniałym smaku i aromacie małej czarnej, ani o tym jak skutecznie potrafi rozbudzić w senny zimowy poranek. Istnieje jednak znacznie więcej powodów, dla których warto ją kochać. Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie z czym wiąże się długa i obfitująca w ciekawostki historia. Zachęcamy do zapoznania się z najbardziej interesującymi faktami, które prezentujemy poniżej.
Arabica i Robusta
Ziarna kawy dzielą się na dwa rodzaje. Różnią się miedzy sobą przede wszystkim ze względu na inny smak oraz zawartość kofeiny. Najczęściej spożywaną kawą na świecie jest Arabica. Stanowi ona aż 70% wszystkich kawowych upraw. Mniej popularna Robustę, której ziarna uprawia się w innym klimacie, częściej spotykamy w Afryce i Indonezji. Swój mocniejszy aromat zawdzięcza dwukrotnie większej zawartości kofeiny niż w Arabice. Chociaż większość ludzi preferuje smak Arabiki, Robusta też ma swoich fanów.
Większość kawy jest produkowana w Brazylii
Brazylia jest największym producentem światowej kawy, bo wytwarza jej aż 40%. Do czołówki należy także Kolumbia oraz Wietnam. Co ważne, statystyki te pozostają niemal niezmienne od ostatnich 150 lat. Brazylia w dodatku jest także jednym z niewielu państw, które produkują zarówno ziarna Arabica jak i Robusta. Nie jest także niczym zaskakującym, że zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o eksport kawy na świecie, a to ma ogromny wpływ na jej sytuację ekonomiczną.
Kawa to tak naprawdę owoc
Ziarna kawy, którą znamy są tak naprawdę wysuszonymi a następnie poddanymi procesowi palenia pestkami owoców kawowca. Owoce kawowca są jadalne i początkowo spożywano je z dodatkiem masła i soli jako bogaty w energię posiłek. Dopiero później odkryto jej właściwości jako pobudzającego napoju.
Najdroższa kawa świata
Każdy miłośnik kawy wie o tym, że czasem za filiżankę dobrej kawy warto zapłacić więcej. Jak dobra więc musi być najdroższa kawa na świecie – kopi luwak, skoro jej kilogram kosztuje nawet tysiąc euro? Ziarna tego ekskluzywnego napoju pozyskiwane są z odchodów małego ssaka – cywety, który spożywając owoce kawowca, wydala niestrawione przez jego organizm pestki. Po oczyszczeniu ziarna przetwarzane są w tradycyjny sposób. Kopi luwak wyróżnia się podobno bardzo łagodnym smakiem i aromatem pozbawionym goryczy. Jednak to nie smak i aromat są powodem tak wysokiej ceny tego produktu a niewielka ilość kawy wytwarzanej w ten sposób, bo jest zaledwie około 300-400kg rocznie.
Obniża ryzyko choroby Alzheimera
Badacze odkryli, że starsi pacjenci o podwyższonym poziome kofeiny we krwi mieli większe szanse na uniknięcie choroby Alzheimera. Badania wykazały także, że kofeina może uchronić kobiety przed rakiem skóry. Co więcej istnieje pozytywny związek pomiędzy kawą a wysiłkiem fizycznym. Osoby, które spożywają małą czarną przed treningiem, osiągają lepsze wyniki. Jednak to, że kofeina jest zdrowa, nie oznacza, że nie można jej przedawkować. Nawet przy największym zmęczeniu, nie polecamy wypijania więcej niż 100 filiżanek na dobę. :)
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą MOKATE - Partnerem serwisu Przeznaczeni.pl